DOŻYNKI/DNI MEŁGWI 2023

Data: 26-27 sierpnia 2023

Miejsce: Amfiteatr w Mełgwi

W ostatni weekend wakacji spotkajmy się w amfiteatrze w Mełgwi, aby świętować wspólnie Dni Mełgwi oraz Dożynki Parafialno- Gminne! A co w tym roku dla Was przygotowaliśmy?
W sobotę wieczorem zapraszamy do kina pod chmurką, gdzie odbędą się dwa seanse, a pierwszy z nich będzie dedykowany dzieciakom!
W tym roku sami w głosowaniu na FB będziecie mogli wybrać, jakie filmy chcielibyście zobaczyć.
W niedzielę, po Mszy św., w Kościele św. Wita, ze sceny amfiteatru wybrzmią nasi flagowi wykonawcy: Orkiestra Dęta Gminy Mełgiew, Zespół Śpiewaczy Podzamcze, Zespół wokalny z Centrum Kultury z utworami z najnowszej płyty. Ponadto zaprezentują się  tancerze z eMCe Dance Academy oraz zespoły muzyczne: Rube Świnie, BackBeat, Electric Live Orchestra. Publiczność będzie również bawić grupa  MMS Impro.

Jeśli chcecie wiedzieć więcej o naszych wykonawcach, zapraszamy do lektury poniżej.

RUBE ŚWINIE

Muzyka sprzed stu lat, która porusza jak najlepsze współczesne hity? Rube Świnie mówią – nie ma problemu.

Rube Świnie to czarny koń i biały kruk w wąskiej grupie zespołów wykonujących muzykę tradycyjną z obszaru historycznego Górnego Śląska. Założeniu zespołu przyświecało uwolnienie energii tanecznej spod siedmiu warstw kiecek korzystając z zapisów nutowych sprzed ponad 100 lat.

Nazwa wywodzi się od pieszczotliwego, śląskiego określenia akordeonu, czyli cyji zwanego też „świniokiem”. Obecne instrumentarium  – akordeon i harmonia, klarnet, trąbka, skrzypce czy eufonium, nawiązują do tradycyjnych kapeli wiejskich obecnych na Śląsku jeszcze w połowie XX wieku. Śląsk i śląska muzyka stanowi ich pasję i obszar nieskończonych poszukiwań.

Powstali i działają w Śląsku Folkowym od około 4 lat. W tym czasie ich skład i instrumentarium ulegały przeróżnym zmianom – wciąż poszukiwali i eksperymentowali z brzmieniem. Olśnienie przyniosły nagrania archiwalne, dzięki którym pierwszy raz usłyszeli dawne, wiejskie kapele dęte, oraz składy weselne. W repertuarze zespołu znajdziemy tradycyjną muzykę wszystkich regionów Polski, jednak to śląski folk stanowi ich największą pasję. Zaskoczył ich własny sukces, jak się okazało ich wspólna radość i energia przekładają się na publiczność. Dzięki temu grali na wielkich i małych festiwalach, potężnych scenach i małych tańcbudach. Współpracowali również z nagrodzonym Złotą Maską i Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Teatrem Naumionym z Ornontowic, tworząc oprawę muzyczną do spektaklu “Szac”.

Laureaci konkursu Polskiego Radia – Nowa Tradycja 2022- grupa uwiodła jurorów, przedstawiając swoją interpretację muzyki śląskiej, uwalniając zawarty w niej taneczny potencjał. Za poruszające ukazanie właściwości śląskiej kultury oraz spójną, przemyślaną koncepcję artystyczną, kapela została uhonorowana II nagrodą!

BACKBEAT

Zespół BACKBEAT to wybitni specjaliści od rozkręcania szalonych imprez z klasycznym rock’n’roll’em w roli głównej.

Utwory, które znajdują się w repertuarze grupy, to najbardziej znane przeboje lat 50-tych i 60-tych, czyli złotej epoki rock’n’rolla i takich gigantów jak Elvis Presley, Chuck Berry, Little Richard, The Beatles… i wielu innych. Proponowane przez nich wersje są bardzo zbliżone do oryginałów i jak na przystało na prawdziwego rock`n`roll’a zawsze mocno energetyczne i w tanecznych interpretacjach.

Występują w klubach, salach koncertowych, na imprezach zamkniętych i plenerowych, wszędzie spotykając się z gorącym przyjęciem, ponieważ z grania coverów uczynili prawdziwą sztukę!

BACKBEAT istnieje od 2000 roku i ma na swoim koncie nie tylko setki koncertów w kraju i za granicą, ale również festiwalowe laury (Węgorzewo Rock Festiwal 2008), uznanie krytyków i dziennikarzy muzycznych, a przede wszystkim przychylność publiczności, zachwyconej żywiołowymi występami.

Od maja 2012 roku zespół koncertuje z charyzmatycznym wokalistą Łukaszem Jemiołą, laureatem wielu konkursów i festiwali, który swoją interpretacją piosenki Boba Dylana zachwycił jurorów polskiej edycji programu XFactor. W skład zespołu wchodzą również: Mirek Orgasiński, Paweł Dziudzikowski, Grzesiek Huzarek, Romek Jaborkhel.

ELECTRIC LIVE ORCHESTRA

Zespół koncertuje na różnorodnych eventach  serwując  publiczności muzykę graną wyłącznie na żywo. Bogate, 20 letnie doświadczenie zespołu  niesie za sobą setki zagranych imprez muzycznych i jeszcze więcej zadowolonych odbiorców.

Muzycy Electric Live Orchestra udzielali się przez wiele lat, bądź grają na co dzień i boku znanych zespołów muzyki rozrywkowej, takich jak Wanda i Banda, Izabela Trojanowska, Robert Janowski, Igor Jaszczuk, Zdzisława Sośnicka, Lubelska Federacja Bardów, Teksasy, Machina DE S Band (Paranienormalni Tonight), Ola Trocka (Voice of Poland), Afera Blues Group i inni.

MMS IMPRO

Mówią o sobie: „Śmiało można o nas powiedzieć, że jesteśmy jak “Trzej Muszkieterowie” – Atos, Portos i Portos… lub taka śnięta trójca: Ojciec, Syn i Kuzyn. Działamy od ręki i na wiele zmysłów. Spotkanie z nami jest tak nieprzewidywalne jak windows 10. Jest nas trzech… łączy nas płeć, a różni poczucie humoru i wiek. Reprezentujemy trzy pokolenia i teatr improwizacji. Spotkanie z nami jest jak chodzenie po bagnie – wciąga.

Każdy z nas ma za sobą swoją dłuższą lub krótszą drogę teatralną. Działamy równolegle z Teatrem OKO. Teatr MMS czy jak ktoś woli MMS Impro jest dla nas wyzwaniem i swego rodzaju alternatywnym działaniem scenicznym. Zawiązaliśmy się bardzo spontanicznie, na zasadzie „a dlaczego nie?” To magiczne pytanie padło 6 sierpnia 2018 r. i ten dzień przyjęliśmy jako datę naszego powstania. Mieszkamy na jednej ulicy w miejscowości Ruda-Huta.

W naszej ofercie znajdziecie zarówno krótkie, jak i długie formy improwizacji teatralnej, od krótkich etiud do niemalże pełnowymiarowych spektakli. Wszystko powstaje na oczach widza, bez scenariusza, w oparciu o sugestie publiczności i naszą wyobraźnię. Wystąpić możemy niemalże wszędzie i przy każdej okazji. Zapraszając nas możecie liczyć na sporą porcję niecodziennego humoru na wysokim poziomie.”

IGA NAJDA

Iga Najda SQUAD to grupa przyjaciół, która tworzy autorską muzykę z pogranicza indie folk z elementami jazzu. Teksty utworów po polsku i po angielsku wychodzące spod pióra Igi, są przez nią wyśpiewywane w towarzystwie klasycznych instrumentów takich jak pianino czy bas, jak i mniej standardowych jak cajon i różne inne przeszkadzajki.

Iga Najda – wokal, ukulele

Katarzyna Osiak – przeszkadzajki, chórki

Bartłomiej Golon – pianino

Damian Chabros – bas

Paweł Stryczniewicz – cajon

PROGRAM WYDARZENIA *

Sobota, 26.08.2023

19.30                 Kino plenerowe (dwie projekcje)

Niedziela, 27.08.2023

12.00         Msza św.         

13:15         Orkiestra Dęta Gminy Mełgiew

             Powitanie, przemówienia

14:00        Zespół Śpiewaczy Podzamcze

14:30        Zespoły taneczne z Centrum Kultury

15:00        Zespół wokalny z Centrum Kultury

15:30        Iguana Squad

16:00        Rozstrzygnięcie konkursu na wieniec dożynkowy

16:30        MMS Impro        

17:30        Rube Świnie       

19:30        BackBeat       

21:00        Electric Live Orchestra        

22:00        Zakończenie

* Zastrzegamy możliwość wprowadzenia zmian w programie

Strona główna – Dziak

https://www.remondis.pl/en/home/

SBP Piaski

Strona główna – Pegimek