WIECZÓR Z TEATREM

Data: 22-23 listopada 2024
Miejsce: Centrum Kultury Gminy Mełgiew
Wstęp: bezpłatny, obowiązuje rezerwacja miejsc pod numerem: 533-603-599

Już 22 listopada spotkamy się w sali teatralno-widowiskowej, by wspólnie obejrzeć spektakle przygotowane przez Teatr Puk-Puk z Centrum Kultury Gminy Mełgiew oraz Teatr NOTOCO, działający w Młodzieżowym Domu Kultury Pod Akacją w Lublinie. Piątkowy wieczór teatralny to jednak nie wszystko, co przygotowaliśmy w ramach wydarzenia „Wieczór z teatrem”. Sobotni poranek rozpoczniemy od warsztatów teatralnych z Kamilem Dobrowolskim – absolwentem Akademii Teatralnej w Białymstoku, a obecnie aktorem Teatru Maska w Rzeszowie. To będzie prawdziwa, teatralna uczta!


Teatr Puk-Puk -„Droga Mario”, 22.11.2024, godz. 18:00

Czasy wojny były ciężkim czasem dla wielu rodzin, niejednokrotnie rozdzielonych przez los.
Najnowsze widowisko Teatru Puk – Puk opowiada historię jednych z nich. Główną bohaterką spektaklu jest Maria, która wspomina wiele chwil ze swojego życia. Są to zarówno dobre jak i złe wspomnienia. W jej opowieści przejawiają się duchy przeszłości, najbliższe jej sercu osoby. Bohaterka swoją pamięcią sięga do czasów dzieciństwa i młodzieńczych lat spędzonych z rodzicami na Mazurach, a także dorosłego życia u boku pochodzącego z Lublina męża Gienia.

Spektakl „Droga Mario…”  został oparty na faktach i wzbogacony o oryginalne wspomnienia tytułowej postaci. To historia o bólu i cierpieniu po stracie bliskich i wytrwałości w poszukiwaniu tych, którzy przeżyli wojnę. To również opowieść o matczynej miłości, ale także o egoizmie i lęku przed samotnością, który popycha jednostkę ludzką do działań, które trudno nam sobie wyobrazić.

Scenariusz i reżyseria: Katarzyna Marjasiewicz

Choreografia: Magdalena Widłak

Muzyka: Krzysztof Jakowicz i Tangata Quintet (Klaudiusz Baran, Grzegorz Lalka, Sebastian Wypych, Piotr Malicki, Hadrian Filip Tabęcki) z płyty „Tango moja miłość”: „Czy pamiętasz te noc” (muz. Zygmunt Karasiński), Serce matki” (muz. Karasiński Zygmunt, Kataszek Szymon) „Już nigdy” (muz. Jerzy Petersburski), „Graj skrzypku graj” (muz. Władysław Lidauer), „Umówiłem się z nią na dziewiątą” (muz. Henryk Wars), „Pamiętam twoje oczy” (muz. Zygmunt Karasiński), „Ostatnia niedziela” (muz. Jerzy Petersburski)

W spektaklu wykorzystano również nagrania piosenek: „Zimny drań” (muz. Henryk Wars, sł. Ludwik Starski, Jerzy Zyms), „O, czy” (muz. Jerzy Ryszard Wasowski, sł. Bronisław Brok), „Nicolo, Nicolo, Nicolino” (muz. Winkler Gerhard, sł. Anna Jakowska), „Całuję twoją dłoń madame” (muz. Erwin Ralp, sł. Andrzej Włast), „Szukamy się wzajemnie” (muz. Kazimierz Turewicz, sł. Maria Jadwiga Kozieradzka)

Montaż nagrań: Antola Sadło/Szymon Górski/Jakub Wójcik

Występują: Weronika Kołodziejczyk, Adam Fałdyga, Miriam Jerczyńska, Antola Sadło, Olaf Gawłowski, Maciej Zieliński, Karol Mazurek, Patryk Kwiatuszewski, Karolina Momot, Oliwia Mika, Małgorzata Podlodowska, Jakub Wójcik


Teatr NOTOCO – „(NIE)WOLNO(ŚĆ), 22.11.2024, godz. 19:30

Amatorski Teatr NOTOCO, założony i kierowany przez Monikę Nitkiewicz – Mitrut, działa w Centrum Kultury i Promocji w Kraśniku od 2011 r., a od września 2023 w Młodzieżowym Domu Kultury Pod Akacją w Lublinie. Skupia grupy dziecięce, młodzieżowe/studenckie i seniorów. Tworzy spektakle autorskie w oparciu o doświadczenia, przeżycia i pomysły uczestników. Odwołuje się do aktualnych dla danej grupy wiekowej problemów społecznych, często trudnych i stanowiących tabu, takich jak wykluczenie, problemy psychiczne, trudne relacje międzypokoleniowe czy molestowanie. W swojej działalności odwołuje się do estetyki teatru alternatywnego, łącząc elementy wizji, ruchu, tańca i teatru plastycznego.

Grupa NOTOCO Spektrum Akacja istnieje od września 2023 roku, a (NIE)WOLNO(ŚĆ) to jej pierwszy spektakl. Spektakl zdobył Grand Prix na Festiwalu Teatralnym WOLNOŚĆ w Muzeum Powstania Warszawskiego

NOTOCO Spektrum Akacja

„(NIE)WOLNO(ŚĆ)” scenariusz i reżyseria: Monika Nitkiewicz – Mitrut

muzyka: Maciej Mitrut

występują: Karolina Kołtun, Agata Lodowska, Nela Mazur, Zuzanna Nowak, Julia Skupińska, Milena Sosnówka, Małgorzata Zezula

Czym, dla młodego człowieka, jest dzisiaj wolność? Czy żyjąc w wolnym kraju odczuwa on jej brak? Czy coś go ogranicza? Gdzie, w czym, a może w kim upatruje wolności i czy właściwie jest tytułowa (NIE)WOLNO(ŚĆ)? Na te teoretycznie proste pytania próbuje odpowiedzieć w swoim spektaklu młodzież z grupy NOTOCO Spektrum Akacja.


Warsztaty teatralne z Kamilem Dobrowolskim – 23.11.2024, godz. 10:30-14:30

Kamil Dobrowolski studiował aktorstwo na Wydziale Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku Akademii Teatralnej w Warszawie. Ukończył 6 modułów kursu Laboratorium Meisnera w Warszawie. Uczestniczył w warsztatach pracy nad sceną z Simonem Furness’em w technice Meisnera .

Aktor wielu pól. Na co dzień pracujący w Teatrze Maska w Rzeszowie. Związany także z Polskim Radiem Rzeszów – angażowany do wielu słuchowisk radiowych. Gości czasem na szklanym i srebrnym ekranie. Debiutował rolą kapo Mietka w nagrodzonym Grand Prix w Cannes i Oskarem filmem „Syn Szawła” reż. Laszlo Nemesa. Podczas filmowej i telewizyjnej drogi pracował między innymi z takimi reżyserami jak: Olga Chajdas, Łukasz Palkowski, Anna Maliszewska, Jacek Bławut.

Z edukacją związany od 13 lat. W roli instruktora aktorstwa ewoluował wielokrotnie. Rozwijał swoje aktorskie i pedagogiczne umiejętności, prowadząc liczne warsztaty i reżyserując spektakle amatorskie w różnych grupach wiekowych. W aktorstwie kocha autentyczne słuchanie i prawdziwe emocje. Nie znosi udawania    i „sposobików”. Wierzy, że najbardziej porusza widza szczerze poruszony aktor. Uparcie szuka przestrzeni, gdzie może pracować głęboko – Aqtorium jest dla niego takim miejscem. Od niedawna jest też instruktorem w Laboratorium Meisnera w Warszawie.

źródło: Aqtorium kurs aktorski, warsztaty aktorskie rzeszów


Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, obowiązuje lista zapisu pod numerem telefonu: 533-603-599.

Projekt dofinansowano ze środków Powiatu Świdnickiego w Świdniku.