Festiwal Teatrów Maleńkich

fot. Bartek Żurawski

Data: 23 listopada 2024
Godzina: 16:00
Wstęp: bezpłatny, obowiązuje rezerwacja miejsc pod numerem telefonu: 533-603-599

Nasz listopadowy weekend będzie obfitował w wydarzenia teatralne. Tym razem zapraszamy Państwa na Festiwal Teatrów Maleńkich, podczas którego zaprezentują się monodramiści: Karol Bieniek, Karol Mazurek, Anna Bryk oraz Andrzej Wiśnioch, którym muzycznie towarzyszyć będzie Kamila Hawrylak. Po spektaklach odbędą się również omówienia – będzie to moment na wspólną rozmowę i podzielenie się swoimi wrażeniami. Zapraszamy do spotkania z monodramem:)


Karol Bieniek – „Tanze”, reż. Monika Nitkiewicz-Mitrut

Autorski monodram „Tanze” w reżyserii Moniki Nitkiewicz – Mitrut, to historia chłopca, tancerza, dla którego taniec jest całym światem. Jest też opowieścią o dorastaniu, poszukiwaniu sensu w życiu, młodzieńczych fascynacjach i pierwszych rozczarowaniach. „Tanze” to podróż od dzieciństwa do pełnoletności, ale też w głąb siebie. Bohater musi zadać sobie pytania co jest dla niego ważne, czego tak naprawdę chce i czy to w wierzy jest jego wewnętrzna potrzebą czy formą narzuconą z zewnątrz. Czy uda mu się odnaleźć siebie? Spektakl „Tanze” zdobył II nagrodę na Festiwalu Najciekawszych Widowisk w Lublinie, I nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Młodzieżowych Kalejdoskop w Gardzienicach i II miejsce w finale Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego „Sam na scenie” w Słupsku.

Karol Bieniek od 2021 roku aktor Teatru NOTOCO w CKiP w Kraśniku, od września 2024 w MDK „Pod Akacją” w Lublinie. Grał w spektaklach „Kolekcjoner twarzy”, „Inhibicja kompetycyjna, czyli błędna teoria klucza i zamka”, „Czerwone telefony”. Przez dziesięć lat tańczył w formacji tańca towarzyskiego. Obecnie tańczy taniec ludowy i trenuje taekwondo. Recytator, miłośnik teatru i poezji, tegoroczny maturzysta, student pierwszego roku animacji kultury na UMCS w Lublinie.


Karol Mazurek – „Kawa w Locie” (fragment spektaklu), reż. Arkadiusz Ziętek, scenariusz: Krzysztof Petkowicz

,,Kawa w Locie” opowiada historię czterech braci: Feliksa Widelskiego – pierwszego lubelskiego kawiarza, właściciela Kawiarni Teatralnej mieszczącej się w gmachu teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie, Stefana Widelskiego- pilota w Polskich Liniach Lotniczych ,,LOT”, Stanisława Widelskiego- właściciela sklepu z ekskluzywnymi wyrobami włókienniczymi oraz Piotra Widelskiego – nadmistrza w montażowni przy fabryce WSK oraz – co najważniejsze – prapradziadka Karola.

„Forma monodramu posłuży uwypukleniu międzypokoleniowej ciągłości historii. Jako twórca projektu chciałbym podzielić się historią swojej rodziny, aby stała się częścią współczesnej historii Lublina. Niniejsza inicjatywa będzie także przestrzenią do interaktywnych poszukiwań artystycznych. Począwszy od pobudzenia wyobraźni widzów pytaniami o własnych prapradziadków, poprzez wspólne odkrywanie smaków z kawiarni Feliksa, po prezentacje historycznych eksponatów. Zaangażuję do współpracy młodych ambitnych twórców, którzy przyczynią się do powstania scenariusza, muzyki, scenografii oraz multimedialnych elementów spektaklu. Dzięki edukacyjnemu charakterowi przedsięwzięcia, możliwe będzie otwarcie dyskusji na temat tożsamości mieszkańców Lublina i ich osobistych korzeni. Chciałbym zwrócić uwagę na to, jak prywatna historia kształtuje wspólnotę”.

Karol jest aktorem amatorem, wieloletnim aktorem Teatru Puk-Puk, instruktorem teatralnym, wokalistą, tancerzem, twórcą i współtwórcą spektakli teatralnych – od teatru dramatycznego poprzez teatr ruchu, formy, aż po musicale. Można go było zobaczyć w spektaklach Teatru Aplauz, Teatru Imperialnego, Teatru Fatum. Od 2023 roku instruktor Teatru „Horyzont” ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Łęcznej. Ma za sobą ponad sto pięćdziesiąt spektakli, w tym dwadzieścia oficjalnych premier oraz piętnaście spektakli gościnnych. W roku 2023 otrzymał nagrodę Burmistrza Miasta Świdnik za wybitne osiągnięcia artystyczne, a także dyplom Uznania Prezydenta Miasta Lublin za działalność artystyczną. 

fot. Bartek Żurawski

Teatr Inwencja – „Zabawa w teatr”, reż. Katarzyna Szczepaniak

O spektaklu
Członkiem teatru amatorskiego może stać się każdy z nas, niezależnie od tego ile mamy lat, czym się zajmujemy i jakie umiejętności posiadamy. Jeśli tylko pragniemy „bawić się w teatr”, to ten teatr jest dla nas. I właśnie o tym jest nasz spektakl. Z dystansem i przymrużeniem oka opowiadamy o castingu, który ma umożliwić ocenę ogólnych predyspozycji osób pragnących stać się aktorami. Tak przynajmniej nam się wydaje… a może po prostu bawimy się tym tematem? 

 O teatrze

Teatr Młodzieżowy „Inwencja” działa przy Domu Kultury A.B.C na Czechowie od 2016 roku. Skupia młode osoby w wieku powyżej trzynastu lat, chcące wyrażać siebie za pośrednictwem realizowanych wspólnie spektakli. Zespół gra w oparciu o autorskie scenariusze, które instruktorka pisze w odpowiedzi na propozycje jego członków. Scenariusz jest konsultowany i uzgadniany z zespołem, zanim zostanie rozpoczęta praca nad jego sceniczną adaptacją. „Inwencja” ma już na swoim koncie kilka spektakli, udział w różnych imprezach okolicznościowych, jak np. XXX Jubileuszowa „Scena Dramatyczna” w Bełżycach oraz pomoc w organizacji Przeglądu Amatorskich Teatrów Dorosłych „JakoTaki”, który od 2018 rokrocznie odbywa się, w ciągu dwóch/trzech jesiennych wieczorów, w DDK na Czechowie (pomysłodawcą i organizatorką przeglądu jest instruktor zespołu – K. Szczepaniak).


REGULAMIN
KARTA ZGŁOSZENIA
RODO