ORKIESTRA DĘTA NA FESTIWALU W CHORWACJI

Data: 14 -18 września 2023

Miejsce: Istria w Chorwacji

Orkiestra Dęta Gminy Mełgiew powróciła ze Światowego Festiwalu Chórów, Orkiestr, Mażoretek i Zespołów ludowych – WORLD FESTIVAL ASSOCIATION (WOFA), odbywającym się na półwyspie Istria w Chorwacji. 

Podczas pobytu członkowie zespołu mieli możliwość poznania bogatej kultury bałkańskiej poprzez zwiedzanie pięknego miasta Pula, gdzie podziwiali ruiny starożytnych budowli, wspaniałe ślady kultury romańskiej, a także port i starówkę miasta. 

Orkiestra na festiwalu występowała w towarzystwie chórów z Rumuni i Łotwy, a także Zespołu Pieśni i tańca Ziemia Leżajska. 

Główny występ koncertowy na festiwalu odbywał się w malowniczej miejscowości Fażana, na deptaku przed zabytkowym kościołem nad samym brzegiem morza. Orkiestra dała brawurowy popis swoich umiejętności, wzbudzając tym samym ogromny aplauz licznych turystów i lokalnych mieszkańców. Koncertowi orkiestry jak zwykle towarzyszyła reprezentacja mażoretek, podnosząc walory wizualne występu. Mełgiewscy muzycy zyskali również wielką sympatię wszystkich uczestników festiwalu. Występ orkiestry na tyle spodobał się również organizatorom wydarzenia, że postanowiono wyróżnić nasz zespół w szczególny sposób, zapraszając go jako gościa specjalnego festiwalu w przyszłym roku. 

Podczas wyjazdu do Chorwacji członkowie Orkiestry Dętej Gminy Mełgiew brali udział w warsztatach, próbach do koncertu festiwalowego, a także mieli możliwość zrelaksowania się  nad wspaniałym morzem adriatyckim. Integrowali się również z pozostałymi uczestnikami festiwalu nawiązując nowe kontakty i znajomości. 

Wyjazd był możliwy dzięki środkom finansowym zgromadzonym przez orkiestrę z tytułu występów komercyjnych,  nagrodom zdobytym przez zespół, a także przy pomocy finansowej gminy Mełgiew, Starostwa Powiatowego w Świdniku. Wyjazd był dla członków grupy nagrodą za zaangażowanie i wieloletni wkład pracy artystycznej.  

Reprezentowanie z dumą kultury naszego Kraju, regionu i gminy przynosi wiele satysfakcji szczególnie, gdy jest dostrzegane przez osoby mające wpływ na funkcjonowanie Orkiestry Dętej Gminy Mełgiew. 

Z pewnością udział w tym międzynarodowym wydarzeniu, będzie zachętą do wstąpienia w szeregi orkiestry dla osób,  które chciałyby rozpocząć swoją przygodę z muzyką, do czego serdeczne zapraszamy.  

Słowa podziękowania od dyrygenta Orkiestry Rafała Maruszaka: 

„Podziękowania kieruję do wszystkich członków orkiestry, a w szczególności do Prezesa Wojciecha Lisieckiego za zaangażowanie w realizację tego projektu, Małgorzacie Michalczuk za profesjonalną opiekę nad grupą mażoretek i najmłodszymi członkami orkiestry, Juli Lato za pomoc językową na najwyższym poziomie, dyrekcji i pracownikom Centrum Kultury Gminy Mełgiew, Pani Wójt Gminy Mełgiew  Magdalenie Wójcik, Starostwu Powiatowemu w Świdniku, naszym kierowcom za bezpieczny transport oraz wszystkim przyjaciołom orkiestry, bez których pomocy ten wyjazd nie doszedłby do realizacji”. 

Rafał Maruszak – Kapelmistrz Orkiestry Dętej Gminy Mełgiew